Nezávislý magazín, spoločnosť Philip Morris Products S.A. ho neautorizovala, neprevzala nad ním záštitu ani ho inak neschválila.

IQOS je zdravší, má nízku škodlivosť, ale nie je najlacnejší

O škodlivosti IQOS sa od začiatku predaja vedú vášnivé diskusie. Skúsenosti sú zatiaľ len krátkodobé, ale o vapování tabaku toho vieme pomerne veľa z elektronických cigariet. Existuje len jedna nezávislá štúdia, ktorá s výsledkami výrobcu polemizuje.

0

Škodlivosť elektronickej cigarety IQOS je veľmi diskutovaná téma, pýta sa na nej každý nový užívateľ a preto sme jej vyhradili dokonca samostatnú rubriku Škodlivosť, ktorú nájdete v hlavnom menu. Po trojročných skúsenostiach vo svete IQOS a po zahájení predaja u nás sú však všetky informácie stále veľmi obmedzené.

IQOS je škodlivý a nie je lacnejši

Nemôže byť pochýb o tom, že každé užívanie tabaku je škodlivé. Vzniká závislosť na nikotíne, ktorej je najlepšie sa zbaviť úplne. Mimo nikotínu IQOS dodáva do tela ešte ďalšie látky obsiahnuté v náplni HEETS, napríklad paru vzniknutú z glycerínu, ktorú vdychujeme. Hoci presné zloženie výrobca Philips Morris odkrýva len nerád, podobne ako u cigariet doplňuje do HEETS tiež rôzne zložky (aditíva) pre lepší zážitok z fajčenia, o ktorých toho nikdy nebudeme vedieť dosť.

 

Cena HEETS vo všetkých krajinách kopíruje cigarety, škatuľka u nás stojí 3,5 EUR, v Nemecku 6 EUR, výrobca nechce k užívaniu podnecovať cenou a samozrejme si tiež nemienia kanibalizovat zisk z cigariet. Užívať HEETS teda nie je finančne výhodnejšie a nikdy nebude, oproti tomu nemožno očakávať masívne zdraženie po zavedení spotrebnej dane, ktorej zatiaľ nepodlieha.

 

Skúsenosti s účinkami užívania IQOS

Samotné účinky sme rozoberali už v skúsenostiach s IQOS od vášnivého fajčiara, po začatí inhalácie dochádza v prvých dňoch i týždňoch u každého jednotlivca k rôznym reakciám, závislým najviac na tom, ako predtým náruživo fajčil, ako veľa je senzitívny na zmeny prostredia i ako veľa sa telo čistí od účinkov fajčenia.

  • pokašliavanie rôznej intenzity, kedy sa telo zbavuje usadeného dechtu v pľúcach.
  • dráždenie pľúc nezvyčajne teplým dymom, než si zvyknete a naučíte sa ťahať pomaly.
  • vysušovanie pier od teplého filtra pretrváva často aj mesiace podľa intenzity poťahovanie.

V našej Facebookovej skupine zmieňujú používatelia aj iné subjektívne dojmy, sami ale priznávajú, že si nimi nemôžu byť istí, pretože používateľ sa prirodzene viac sleduje. Môže ísť o mastenie pleti (cigarety ju preukázateľne vysušujú), prechodné vytváranie aftov v ústach, bolesti hlavy alebo kožné reakcie. Philip Morris pripúšťa asi u jedného percenta užívateľov možné alergické reakcie, vyvolávajúce ľahké svrbenie pokožky.

Z čoho sa skladá tabaková náplň HEETS

Nikto si však nesťažuje dlhodobo, je teda pravdepodobné, že sa telo naozaj čistí a súčasne reaguje na inhaláciu nikotínu a ďalších látok vdychovaním teplej pary a po určitej dobe sa s novou situáciou vyrovná.

 

Zdravotné riziká IQOS

Mimo subjektívnych reakcií sú samozrejme diskutovanejšie zdravotné riziká. Nepopierateľným faktom je, že cigarety do tela prinášajú tisíce preukázateľne nebezpečných látok vznikajúcich spaľovaním, z ktorých sú až desiatky rakovinotvorné. Nič podobné sa nepodarilo u IQOS preukázať ani nezávislou štúdiou, hoci polemizuje s výrobcom o obsahu rôznych látok, jednoznačne potvrdzuje, že ide o výrazné zníženie prísunu škodlivín do tela v porovnaní s konvenčným fajčením. 

Oficiálne zloženie náplní HEETS podľa Philip Morris

Nevieme teda, či raz vedci nezistia súvislosť niektorého ochorenie s IQOS, podobne ako trvalo desaťročia, než sa preukázala nebezpečnosť fajčenia. Pamätajte, že je vždy riziko prijímať akékoľvek neprirodzené látky do tela. Môžete sa ale spoľahnúť, že ak sa svojej závislosti nemôžete zbaviť (zbaviť sa závislosti už je dnes oveľa ľahšie), prechodom na IQOS ste pre svoje zdravie urobili rozhodne viac, než vytrvať u cigariet.

Upravit
comments powered by Disqus